Povinné pojištění vozidel, neboli povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, je nepostradatelným prvkem v silničním provozu dnešní doby. Bez něj by silniční doprava asi ani neexistovala, respektive ne v současné podobě – jízda bez něj by totiž mnoho řidičů odstrašila a čistě komerční pojištění odpovědnosti by možná bylo příliš nákladné pro běžného občana.

Povinné pojištění vozidel – proč je povinné?

Povinnost mít sjednané povinné ručení a platit ho – což je často i několik tisíc korun ročně – vychází z nebezpečnosti silniční dopravy. Nemáme teď snad ani na mysli nebezpečí pro život a zdraví. Máme na mysli nebezpečí finanční, Pokud někomu způsobíme škodu, ať už kdekoliv, je na nás, abychom ji poškozenému zaplatili – a právě to je v silničním provozu takřka nemožné. Dopravní nehody totiž generují škody v řádech desetitisíců korun, ale často také statisíců a milionů – ne nadarmo některé pojišťovny nabízejí povinné ručení s limitem až 150 milionů korun.

Riziko, že někomu způsobíme škodu, je tak vysoké, že si ho nemůžeme dovolit podstoupit. To si uvědomil i stát, který povinné ručení přikázal. Pokud by to neudělal, došlo by k velkým problémům – za způsobené škody by zodpovídal stále viník, který by je musel zaplatit ze svého.

Náhrady škody by se v takových případech nedočkal poškozený a viník by zároveň platil až do konce života. V dnešní situaci se to stát nemůže – i škoda způsobená nepojištěným vozidlem je placena z povinného ručení, respektive z garančního fondu, který spravuje Česká kancelář pojistitelů. A teprve ČKP pak škodu vymáhá po nepojištěném řidiči. Svých peněz se tak poškození dočkají, i když neřešitelné finanční problémy viníka nehody stejně potkají.

Povinné pojištění vozidel je dnes velmi levné

Nízké ceny povinného ručení se vyplatí využít – druhá varianta je mnohem děsivější. Navíc je ČKP poměrně úspěšná i ve vyhledávání aktivních nepojištěných vozidel, jejichž majitele stejně donutí zaplatit příspěvek do garančního fondu. A i když majitel tento příspěvek zaplatí, žádné pojištění nemá. Pro úplnost uvedeme, že příspěvek je několikanásobně vyšší, než cena povinného ručení.

  • Srovnejte si povinné ručení velmi rychle do 3 minut
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro porovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře