Pravděpodobně dobře víte, že na povinné ručení se uplatňují takzvané bonusy pro dobré řidiče, respektive malusy pro ty špatné. Jak celý systém funguje?

Povinné ručení bonusy a malusy

Základní myšlenkou je, že dobrý řidič bude mít povinné ručení levnější, protože pojišťovna za něj nemusí platit škody, protože žádné nezpůsobuje. Naproti tomu špatný řidič bude mít povinné ručení dražší, protože na něm pojišťovna výrazně tratí.

Systém bonus/malus je každopádně dobrým způsobem, jak mohou opatrní řidiči snížit cenu svého povinného ručení až na pouhých 40 % základní ceny.

  • Srovnejte si povinné ručení velmi rychle do 3 minut
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro porovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Každá pojišťovna počítá pro své povinné ručení bonusy jinak

Bonusový systém sice používají všechny pojišťovny, ale bez výjimky si ho každá přizpůsobila k obrazu svému. Tradiční 5% sleva za každý rok bez nehody až do maximální výše 50 % je už dnes takřka neexistující.

Většina pojišťoven se totiž snaží i pomocí bonusového systému nalákat nové klienty. Jak na to pojišťovny jdou?

-          Zvýšení maximální výše bonusu až na 60 %.

-          Progresivní výpočet bonusu, díky kterému lidé dosáhnou maximální slevy mnohem dříve, než u tradičního počítání (5% za rok). Dvě pojišťovny v ČR nabízejí progresi tímto způsobem: 5 %,10 %, 15 %, 25 %, 35%, 45 % 60 % – takže po 7 letech získáte bonus 60 %, což je výrazně lepší, než po 10 letech získat procent 50.

-          Propůjčení bonusu do začátku za přislíbení, že po určité časové období nezpůsobíme pojistnou událost. V případě, že přesto škodu způsobíme, nám pojišťovna naúčtuje cenu povinného ručení, jako kdybychom nikdy bonus propůjčený neměli.

-          Pojištění bonusu proti první způsobené pojistné události nám zajistí, že při způsobení nehody náš bonus neklesne.

Pro povinné ručení bonusy jednoznačně znamenají velké oživení – pojišťovny nabízejí různé varianty, které jsou výhodné pro různé klienty. Vyplatí se tak mít dobrý rozhled.