Povinné ručení musí mít každé vozidlo, které není vyřazeno z registru. Má ho to vaše? Že je to hloupá otázka? Po českých silnicích stále jezdí stovky tisíc nepojištěných vozidel a to máme na mysli pouze ty, které figurují v registru. Reálně je jich pravděpodobně ještě víc.

Povinné ručení kontrola

Jestli si chcete ověřit, jestli je s pojištěním vašeho vozidla vše v pořádku, můžete využít jednoduchou online kontrolu. Do ní pouze zadáte SPZ vozidla a datum, ke kterému vás existence pojištění zajímá, a dle databáze České kanceláře pojistitelů se dopátráte, jestli je vozidlo pojištěno a u koho.

Důležitější je pro povinné ručení kontrola cizích vozidel

Ano, o vlastním vozidle toho zpravidla víme dost na to, abychom věděli, zda ho máme pojištění… Trochu jiný případ nastává, když máme vyjet s vozidlem někoho jiného. Ať důvěřujeme druhým lidem sebevíc, pořád jich mezi námi jezdí statisíce bez pojištění, takže se malá kontrola může hodně vyplatit.

Tato varianta je vhodnější z několika důvodů:

-          Nemusíme našeho známého obtěžovat otázkou, jestli má vozidlo pojištěné.

-          Můžeme se spolehnout na poměrně spolehlivý zdroj informací, kterým nemusí jiný člověk vždy být.

Následky jízdy nepojištěným vozidlem

Pro názornost ukážeme, co se stane, když pojedete nepojištěným vozidlem, se kterým způsobíte nehodu – a je zcela jedno, jestli jde o vozidlo vaše, nebo o vozidlo někoho jiného.

V takovém případě totiž zaplatíte veškerou škodu, kterou jste třetí osobě způsobili. Zpravidla jde navíc o stovky tisíc až miliony korun, což jsou částky, které si málokdo může dovolit hradit. Proto vlastně povinné ručení existuje, abychom se podobných katastrof bát nemuseli. Ať se nám to zdá jakkoliv nepravděpodobné, opravdu není povinné ručení nástrojem, jak z nás vytáhnout další peníze.