Nejen automobily podléhají povinnosti být pojištěné. Pro motocykly platí stejná pravidla. Povinné ručení motocykl musí mít sjednané vždy, když ho chceme používat – z vlastností těchto jednostopých dopravních prostředků však vyplývá i určité omezení ve využívání ve špatném počasí, respektive v zimě. Povinné ručení motocyklu se tomu umí přizpůsobit.

Povinné ručení motocykl ochrání po celý rok

Pokud chcete s motocyklem jezdit po celý rok, není problém sjednat tradiční povinné ručení, které nás zbavuje finanční odpovědnosti za způsobené škody po celý rok. Takové povinné ručení se bude počítat naprosto stejně jako u jiných motorových vozidel – podle objemu motoru motocyklu a podle dalších parametrů se určí cena povinného ručení, kterou zaplatíme.

Existuje však i druhá možnost:

Povinné ručení motocykl potřebuje jen sezónně

Ano, většina motocyklů je využívána až s prvními slunečnými dny do prvních sychravých závanů podzimu – majitel motocyklu si tak může vybrat i sezónní pojištění motocyklů, které nás chrání jen v době, kdy budeme chtít jezdit – když si tedy zvolíme březen-listopad, nemusíme platit za prosinec-únor, díky čemuž můžeme ušetřit.

Povinné ručení motocykl má ale platné i v těchto „vyškrtnutých“ měsících, takže se nemusíte bát, že byste museli odevzdávat SPZ a vozidlo odhlašovat. Samozřejmě, vyjíždět na silnici v těchto nepojištěných měsících se výrazně nedoporučuje, protože každá způsobená škoda bude hrazena jen z vaší kapsy.

Jaké povinné ručení vybrat?

Pokud máte problémy s výběrem pojišťovny, můžete vyzkoušet specializované kalkulátory, které vám cenu vypočtou. Jejich použití je zdarma a ušetří vám opravdu hodně času. Vlastně ihned uvidíte, která pojišťovna pro vás má nejvýhodnější nabídku, takže se nebudete muset probírat desítkami různých variant.

Pojištění motocyklů se v zásadě vůbec od pojištění automobilů neliší – i zde můžete sbírat bonus za jízdu bez nehody,…