Je vůbec možné uzavřít povinné ručení na měsíc? Ano, možné to je – lze ho dokonce uzavřít i na dobu kratší, nebo delší – takové krátkodobé pojištění se hodí zejména pro případy, kdy víte, že se vozidla v dohledné době budete zbavovat. Je také velmi důležité, abychom nemuseli řešit dilema, zda krátkodobě provozovat nepojištěné vozidlo, nebo zaplatit pojištění na celý rok.

Povinné ručení na měsíc stojí kolik?

Pro krátkodobá povinná ručení je rozhodující cena – musí být dostatečně nízká na to, aby se řidičům vyplatilo je uzavírat. Pokud by byla příliš drahá, řidiči by možná raději využili pojištění standardní a do dvou měsíců by ho zrušili, na což mají právo.

Cena je tedy většinou přiměřená – jeden měsíc je dvanáctinou roku, proto některé pojišťovny počítají pojistné stejně, tedy jako dvanáctinu celoročního pojištění. Některé pojišťovny si řeknou o nějakou minimální částku, jiné zase o fixní částku – je to velmi individuální a více informací získáte zpravidla jenom od pracovníků konkrétní pojišťovny, nebo od zprostředkovatelů.

Proč je povinné ručení na měsíc lepší, než jízda „na černo“

Pro povinné ručení platí jasná pravidla – ten, kdo je nedodržuje, obvykle ztratí mnohem více, než v jakou doufal úsporu. Sankce, které vyplývají z nezaplacení povinného ručení, jsou totiž natolik odstrašující, že je nikdo nebere na lehkou váhu. Jsou tři:

-          Pokuta od České kanceláře pojistitelů, která se počítá podle toho, jak dlouho bylo naše vozidlo v registru a zároveň nemělo platné povinné ručení. Může jít až o 300 Kč za každý takový den. Jen si zkuste vynásobit 365 dní v roce částkou 300 Kč…

-          Pokuta od Policie, která nás přistihne s nepojištěným vozidlem v silničním provozu je až 50 000 Kč.

-          Placení způsobených škod ze svého je zdaleka to nejhorší, co nás může potkat. Může jít až o miliony korun.

Jak vidíte, maximálně pár set korun za povinné ručení na měsíc je jen malá daň za klid a bezpečí.