U povinného ručení nám jde především o cenu – každá pojišťovna přitom pro své povinné ručení sazby určuje trochu jinak. Co má na výši sazeb nejvyšší vliv? Základní rozdělení je na:

1. Povinné ručení sazby počítá podle objemu motoru vozidla.

2. Podle výkonu motoru.

První varianta je u nás zdaleka nejběžnější. Pouze dvě pojišťovny (jedna poměrně mladá a druhá se pro změnu rozhodla nedávno) se rozhodly pro povinné ručení sazby počítat jinak, podle výkonu motoru.

Ve zkratce: čím vyšší objem motoru, nebo jeho výkon, tím vyšší cena povinného ručení.

Další důležité aspekty, které sazby ovlivňují

Faktem je, že cenu ovlivňuje daleko více okolností, než jen výkon/objem motoru. Většinu z nich navíc už nedokážeme ovlivnit, na rozdíl právě od vlastností motoru vozidla, na které je dobré pamatovat už při jeho nákupu, abychom později nebyli nepříjemně překvapeni z ceny povinného ručení.

U dalších parametrů můžeme cenu ovlivnit jenom využitím nabídky té pojišťovny, která nám nabídne na povinné ručení sazby nejnižší – pokud máme například dlouhé bezeškodné období předchozího pojištění a máme nárok na vysoký bonus, asi se nám vyplatí zvolit pojišťovnu s vysokým maximálním bonusem.

  • Srovnejte si povinné ručení velmi rychle do 3 minut
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro porovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Výši sazeb povinného ručení tedy ovlivňuje:

-          Délka bezeškodného období (od 150% přirážky pro osoby, které způsobily velké množství nehod, po slevu až 60 % pro řidiče se 7-12 lety bez nehod).

-          Věk – některé pojišťovny své povinné ručení zdražují pro velmi mladé řidiče. A například AXA řidiče zařazuje do několika kategorií dle věku.

-          Velikost místa bydliště – čím větší město, tím větší riziko. Na nejdražší povinné ručení se připravte v Praze.

-          Používání zimních pneumatik po celou zimu některé pojišťovny ohodnocují mírnou slevou.

Kromě bonusu/malusu jsou výše zmíněné okolnosti spíše menšího významu. Velkou roli hraje výběr pojišťovny, protože se na trhu pravděpodobně nachází taková, která zvýhodňuje právě takové podmínky, které splňujete (respektive méně znevýhodňuje jiné, které si s sebou také nesete). Na povinné ručení sazby nejsnáze zjistíte pomocí internetových kalkulaček, které vám najednou vypočítají cenu od všech pojišťoven.