Jak se povinné ručení počítá? Co všechno má na jeho cenu vliv a jakým způsobem? To jsou otázky, které nejsou pouze dílem zvědavosti, ale také pragmatičnosti – pokud chceme opravdu ušetřit, měli bychom problematice rozumět, protože jedině tak neuděláme žádnou chybu a můžeme využít všech možností, které se existují.

Povinné ručení výpočet sazeb

Největší vliv na výpočet sazeb povinného ručení mají dva parametry, které do velké míry můžete sami ovlivnit. Tím prvním je objem motoru vozidla (u některých pojišťoven nahrazen výkonem motoru). Podle něj pojišťovny určují základní sazby – vozidlo s objemem motoru kolem 1 400 cm3 bude mít většinou nižší pojistné, než vozidlo s objemem 2 litry (2 000 cm3).

Maje toto v paměti, můžeme cenu povinného ručení ovlivnit už před nákupem našeho vozidla. Nemusíme se přitom vzdávat výkonu, protože řada automobilek dnes začíná preferovat motory s nízkým objemem a vysokým výkonem – jde zejména o přeplňované motory.

Tím druhým je bonus za bezeškodní období, který cenu ovlivňuje neméně výrazně. Zjednodušeně řečeno, za každých 12 měsíců bez způsobení pojistné událostí nám pojišťovna dá slevu. Nemělo by jít sice o hlavní důvod, proč jezdit opatrně, ale vidina ztráty bonusu může občas někoho v určitých situacích „přibrzdit“.

  • Srovnejte si povinné ručení velmi rychle do 3 minut
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro porovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Další důležité okolnosti, které ovlivňují výpočet

Povinné ručení výpočet nezjednodušuje pouze na jeden dva parametry – proto je ruční výpočet vlastně nemožný a používají se na něj výhradně kalkulátory. Nemalý vliv mají také následující věci:

-          Věk řidiče – pojišťovna může mladým řidičům připočítat pár procent k ceně, protože jde o nezkušené řidiče, kteří způsobí nehodu s větší pravděpodobností. Stejně tak může dojít k tomu, že cena bude vyšší pro seniora.

-          Počet obyvatel ve městě, kde řidič žije – protože ve větších městech je pravděpodobnost nehody vyšší, bývá i vyšší cena povinného ručení

-          Jsou na vozidle používány zimní pneumatiky? Pokud ano, můžete si u některých pojišťoven užít menší slevu.