Jak dát na povinné ručení výpověď? Jednoduše, ale pouze ve specifických obdobích. Povinné ručení totiž není možné vypovědět vždy. Důležité je plánovat dopředu, aby nás pak nepřekvapilo, že chceme zrušit povinné ručení a nemůžeme to udělat dříve, než za rok.

Povinné ručení výpověď

Základním právem klientů povinného ručení je možnost podat na povinné ručení výpověď do 2 měsíců od sjednání tohoto pojištění. Jedná se o dobu dost dlouhou na to, abychom například dohonili průzkum trhu – když pak zjistíme, že jsme zvolili špatné povinné ručení, můžeme to napravit podáním písemné výpovědi do 2 měsíců. Samozřejmě, pojišťovna si z pojistného odečte poměrnou část už vyčerpaného povinného ručení, ale zbytek vám vrátí a vy můžete využít nabídku jiné pojišťovny.

Velmi časté období, ve kterém se podává na povinné ručení výpověď, je ke konci pojistné doby. Pojistná doba je zpravidla roční a vy musíte podat výpověď nejpozději 6 týdnů před koncem této doby. Máte-li tedy výročí povinného ručení v lednu, o výpověď byste se měli starat už v říjnu, nejpozději v první polovině listopadu.

Další případy

Mezi méně časté situace, ve kterých je možné změnu provést, patří:

-          Zrušení dohodou, které je ale velmi specifické a většina pojišťoven ve většině situací na dohodu stejně nepřistoupí. Jedná se tedy spíše o specifický nástroj, než o reálnou možnost, jak zrušit povinné ručení, kdy se nám zamane.

-          Výpověď do 3 měsíců od pojistné události může podat jak pojišťovna, tak pojistník. Tato možnost pravděpodobně existuje z důvodu, aby pojišťovny mohly vypovědět smlouvu těm řidičům, kteří pro ni představují příliš vysoké riziko.

-          Výpověď lze podat i z dalších důvodů, patří mezi ně například odcizení vozidla, nebo jeho zničení, dále pak i jeho prodej. Řidiči mají také možnost pojištění vypovědět, když je jejich pojištění převedeno pod jinou pojišťovnu, nebo když jim pojišťovna změní cenu pojištění.