Jelikož je povinné ručení opravdu povinného a nutnost jeho sjednáním nám přikazuje stát, zabývá se tímto pojištěním i zákon. Jedná se o zákon číslo 168/1999 sbírky. Mnohem zajímavější, než samotný zákon, jsou ale sankce za to, když povinné ručení nemáme.

Povinné ručení zákon přikazuje pro takřka všechna motorová vozidla

Povinnému ručení se díky zákonu nevyhne téměř žádné motorové vozidlo. Výjimky existují, ale s největší pravděpodobností se s nimi nikdy nesetkáme. Jinak musí být pojištěno každé vozidlo provozované na našich komunikacích. Pokud vozidlo vlastníme, můžeme se placení povinného ručení vyhnout jediným způsobem – odhlášením vozidla z registru a odevzdáním SPZ. V takovém případě ale nemůžeme s vozidlem dál jezdit.

Přísný zákon

Pro povinné ručení zákon počítá i s tresty pro ty, kteří si povinné ručení nesjednají, i když by měli. Tresty jsou dva – pokud vlastníme nepojištěné vozidlo, které neodhlásíme z registru, pak nám Česká kancelář pojistitelů za každý den účtuje poplatky, které musíme zaplatit do garančního fondu. Tento poplatek je mnohem vyšší, než samotné povinné ručení,takže se nevyplatí. A to už nemluvíme ani o tom, že příspěvky do garančního fondu nefungují jako pojištění, takže případnou škodu zaplatíme ze svého.

Druhá sankce spočívá v pokutě, když nepojištěné vozidlo používáme – v takovém případě dostaneme pokutu až 50 000 Kč. Jen pro zajímavost, 50 000 Kč odpovídá zhruba 16 průměrným ročním platbám za povinné ručení.

Povinné ručení zákon potřebuje

Můžeme sice každý rok nad složenkou za povinné ručení nadávat, ale to nic nemění na tom, že povinné ručení je potřeba.Už kvůli tomu, že Česká kancelář pojistitelů vytváří garanční fond, ze kterého jsou placeny škody způsobené nepojištěnými vozidly. Bez garančního fondu by škody platil sám viník a při vyšších částkách by se poškozený svých peněz nemusel vůbec dočkat.

  • Srovnejte si povinné ručení velmi rychle do 3 minut
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro porovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře