Ukončení povinného ručení můžeme provést mnoha způsoby. Ať už je vaše situace jakákoliv, většinou se najde jeden i více způsobů, jak povinné ručení ukončit. Také se ale podíváme na vaše povinnosti, když k ukončení povinného ručení dojde.

Úplné ukončení povinného ručení z naší strany

Čas od času nastane situace, kdy se povinného ručení chceme úplně zbavit. To je samozřejmě možné, pokud k tomu máme oprávněný důvod:

-          Naše vozidlo bylo zničeno, takže už se nebude účastnit silničního provozu. Díky tomu máme právo na ukončení povinného ručení – stačí pojišťovně donést důkaz o zničení vozidla.

-          Vozidlo bylo odcizeno – je jasné, že platit povinné ručení za odcizené vozidlo se nikomu nechce. Mohlo by to navíc ohrozit náš bonus. Takže pokud je vozidlo odcizeno, na pojišťovnu stačí zajít s protokolem o krádeži od Policie ČR a pojištění nám zruší.

-          Při prodeji vozidla je to stejné – vozidlo už nevlastníme a pojištění platit samozřejmě nechceme. Na pojišťovnu tedy opět doneseme důkaz, že vozidlo změnilo majitele, kterým může být kupní smlouva, nebo kopie velkého technického průkazu, ve kterém je uveden nový majitel vozidla.

Ukončení povinného ručení z jiných důvodů

K ukončení můžeme mít i jiné důvody – například to, že víme, že vozidlo delší dobu nebudeme používat, například při roční cestě do zahraničí. Pokud se rozhodneme, že po tuto dobu bude vozidlo jen někde zaparkované, musíme ho nechat vyřadit z registru a odevzdat státní poznávací značky.

Důležité je, že po ukončení povinného ručení už s vozidlem nesmíme na silnice – pokud bychom to nerespektovali, hrozí nám pokuta až 50 000 Kč a při způsobení škody bychom museli vše hradit ze svého. A to jdou škody při dopravních nehodách často až do statisíců, občas i milionů korun. Ukončení povinného ručení by tedy mělo být i ukončením používání vozu, bez výjimky.