Výpověď smlouvy o povinném ručení musí alespoň jednou za život řešit většina řidičů. Dochází k ní v mnoha případech a o těch nejdůležitějších si teď řekneme něco víc.

Výpověď smlouvy o povinném ručení do 2 měsíců od sjednání pojištění

Po uzavření nové smlouvy o povinném ručení máme celé 2 měsíce na to, abychom tuto smlouvu mohli zrušit. A z jakého důvodu byste mohli chtít zrušit zcela novou pojistku? Z podobného, z jakého občas vrátíte zboží do obchodu, tedy že vám nevyhovuje.

U povinného ručení je nejčastějším důvodem to, že někde najdeme levnější povinné ručení, nebo že nakonec nedopadne plánovaný nákup vozidla. V obou případech se nemusíte bát, dvouměsíční lhůta je tu pro vás.

Výpověď smlouvy o povinném ručení ke konci pojistného období

Častější je ale zrušení povinného ručení k jeho výročí. Takovou možnost tedy máme jednou ročně. Nesmíme jen propásnout poslední termín, ve kterém tuto výpověď můžeme poslat a to je 6 týdnů před koncem pojistného období. Poté už máme smůlu a musíme na zrušení počkat další rok.

Výpověď smlouvy o POV z důvodu vyřazení vozidla z registru

Vozidlo nemusí být pojištěné, je-li vyřazeno z registru vozidel. Pokud tedy k vyřazení dojde – a je jedno, jestli k dočasnému (z důvodu přerušení užívání vozidla na delší dobu), nebo trvalému – můžeme dojít na pojišťovnu s důkazem o vyřazení z registru a pojištění vypovědět.

Samozřejmě, po vyřazení z registru a po výpovědi pojištění už s vozidlem na silnici nesmíme – dokud ho znovu nepřihlásíme a nepojistíme.

Výpověď smlouvy o POV při odcizení vozidla

U odcizení vozidla je to podobné – stačí na pojišťovnu dojít s důkazem, že vůz byl odcizen (protokol o krádeži), a pojišťovna nám povinné ručení zruší.

Výpověď smlouvy při prodeji vozidla

Stejně tak máme nárok na zrušení pojištění, když vozidlo prodáváme – je to povinnost naše, nikoliv nového majitele. Na pojišťovnu budeme muset donést buď kupní smlouvu, nebo okopírovaný technický průkaz s jménem nového vlastníka vozu.